Ağırlık ve Ağırlık Merkezi Ölçüm Sistemleri

Kütle (Ağırlık) Aletleri: WCG Yüksek Hassasiyet

1.300 kg'a kadar olan ürünler. Ultra yüksek hassasiyet modelleri mevcuttur. Bu aletler, hem kütle (ağırlık1) hem de ağırlık merkezini (CG) aynı anda ölçmek için çok noktalı kütle tartım yöntemini kullanır. Bu tür alet bir döner tabla içermez, bu nedenle cihazın ölçüm eksenlerine göre nesnenin yerini belirlemek zor olabilir. Doğruluk, özellikle uzun nesneler için sınırlıdır. Yüksek hassasiyetli bir CG cihazına ihtiyacınız varsa, KSR serisi cihazlarımızı öneririz.

Bir ölçüm yapmak için bir dakikadan az bir süre gereklidir, bu nedenle bu aletler yüksek hacimli üretime ideal şekilde uygundur. Bu tür enstrüman genellikle uçak ve füzelerde kullanılan “kara kutuları” ölçmek için kullanılır.

Ölçüm Kavramı

Nesne Kütle (veya Ağırlık) ve CG Tablosuna indirilir ve makine sıfırına göre konumlandırılır (sabitleme gerekebilir). Daha sonra nesnenin ağırlık merkezi konumu ve ağırlığı, güç transdüserlerini okuyan ve gerekli cebirsel hesaplamaları yapan bilgisayar tarafından belirlenir. Kütle (ağırlık) kuvvet transdüserlerinin çıktılarının toplanmasıyla hesaplanır. CG, transdüserlerin aralığını ve kuvvet dağılımını içeren bir denklem kullanılarak hesaplanır. Örneğin, test öğesinin ağırlığı tüm dönüştürücülere eşit olarak uygulanırsa, test öğesinin CG'si dönüştürücüler arasında orta noktadadır. Bu enstrümanlar iki eksenli CG'yi ölçer. Üçüncü CG koordinatı, nesne 90 derece yuvarlandıktan sonra ölçülebilir.

Ana Özellikler

Yazılım - Bu enstrümanlar için yazılım, mevcut bir RS-232 portuna sahip herhangi bir Windows uyumlu PC'nin kullanılabilmesi için sağlanmıştır. Tüm kullanım talimatları ekranda verilmiştir. Sağlanan ölçüm yazılımı operatöre bilgi verir, dönüştürücüler okur, ağırlık ve CG konumunu hesaplar ve bir rapor yazdırır. Test edilen nesnenin tanımını veya seri numarasını girmek için bir hüküm vardır, böylece veri raporu farklı nesneler üzerinde bir dizi testi belgelemek için kullanılabilir. İsteğe bağlı özel yazılım, belirli özellikleri karşılamak için CG konumunu değiştirmek için gereken balast ağırlıklarını hesaplar.

Güvenlik Özellikleri - Test masası, statik koruma için alet gövdesine elektriksel olarak topraklanmıştır. İsteğe bağlı Sınıf I, Grup D veya Sınıf II, Div 2, Grup E, F, G patlamaya karşı koruma sağlanabilir.

Test Fikstürleri - Cihaz montaj yüzeyi hassas bir ızgara plakasıdır (soldaki fotoğrafa bakın). En az bir düz yüzeye sahip dikdörtgen nesneler doğrudan masaya monte edilebilir ve birçok durumda özel bir fikstür ihtiyacını ortadan kaldırır. Bu montaj yüzeyi, tablonun orijini ile bilinen ilişkisi olan ızgara deseninde çok sayıda delik bulunan düz bir dikdörtgen plakadır. Delikler eşit aralıklarla yerleştirilmiştir ve test parçalarının, makinenin referans eksenleri ile ilgili bilinen bir konuma sahip olmalarına olanak tanır. Temelde dikdörtgen şekilli test parçaları için, cihazla birlikte verilen bir çit ve bir pim (veya 3 pim), test parçasına temas etmek ve bir veri köşesi oluşturmak için ızgara plakasına monte edilir. Sağlanan ölçüm yazılımı, bu tanımlanmış referans köşesine göre CG sonuçlarını otomatik olarak hesaplar. Silindirik veya düzensiz şekilli test parçaları için, nominal öğesinin makine sıfıra yakın olması için test öğesini yerleştirmek için hassas bir fikstür gereklidir.

Makine hassasiyeti sadece bu armatürün doğruluğu ve tekrarlanabilirliği kadar iyidir. Armatür konum hatası, makineyle armatürle parçayla aynı konumda temas eden hassas bir test kütlesi ile kalibre edilerek en aza indirilebilir. Space Electronics, silindirik test öğelerini tutmak için tasarlanmış bir dizi vee blok armatürü üretmektedir. Diğer şekiller için özel fikstür gerekebilir (daha fazla bilgi için Space Electronics ile irtibata geçin). Mümkün olduğunda, ağırlık merkezi yüksekliğini en aza indirmek için test öğeleri en uzun boyut yatay olacak şekilde sabitlenmelidir.

Not: Silindirik parçaların radyal CG ofsetini ölçerken, test nesnesinin uzunlamasına ekseni etrafında 180o döndürülebileceği bir fikstür sağlayarak doğruluk büyük ölçüde artırılabilir. Bu teknik, sabitleme ve tesviye hatasını ortadan kaldırmak için ortalaması alınabilen iki CG ofset ölçümü verir.

Ağırlık Merkezi Doğruluğu

CG doğruluğu, test nesnesi ağırlığının, ağırlık merkezinin yüksekliğinin, fikstür doğruluğunun ve cihazın dengelendiği bakımın bir fonksiyonudur. Bu enstrümanlar KSR serisi gaz yataklı pivot tipi enstrümanlarımıza göre daha az doğrudur.

Standart Seri WCG serisi cihazlarımız güç dengeleme teknolojisini kullanır ve cihazın ağırlık sınırına yakın olan test öğeleri için CG'deki bir inç'in birkaç binde biri kadar küçük değişiklikleri tespit edebilir. CG değişikliğine duyarlılığı hesaplamak için cihaz moment hassasiyetini (lb-inç) test öğesi ağırlığına (lb) bölün. Bu tip bir enstrümanın doğruluk sınırlaması, kesin sıfır referans eksikliğinden kaynaklanmaktadır.

KSR enstrümanlarımızda sıfır, r'nin merkezidir

MODEL Yük Ağırlığı Kapasitesi
(1 pound = 0.45 kg)
Ağırlık merkezi doğruluğu
(inç)
Ağırlık hassasiyeti
(lb)
Masa boyutu
(triangle, LxW) in inches
WCG-77C 77 lb 0.010 + 0.5
payload weight in lb
0.06 lb 36 x 30
WCG-250C 250 lb 0.015 + 1.25
payload weight in lb
0.15 lb 36 x 30
WCG-525C 525 lb 0.025 + 3
payload weight in lb
0.24 lb 54 x 45
WCG-1380C 1,380 lb 0.025 + 8
payload weight in lb
0.6 lb 54 x 45
WCG-2850C 2,850 lb 0.030 + 10 / payload weight in lb 1.2 lb 63 x 52

C serisi Ağırlık ve CG enstrümanlarımız genel amaçlı düşük maliyetli standart çift eksenli enstrümanlara sahiptir. Spesifikasyonları en yüksek hassasiyetli enstrümantasyonu gerektirmeyenler için ucuz bir alternatif sunarlar. Test nesnesinin yüklenmesi sırasında transdüserleri korumak için manuel bir boşaltma mekanizması sağlanır.

Özel Yükler için Daha Yüksek Doğruluk

Ağırlık ve Ağırlık Merkezi ölçüm cihazları, belirli uygulamaların gereksinimlerini karşılamak için oldukça özelleştirilebilir. Çeşitli doğruluk seviyelerini karşılamak için çeşitli teknolojiler kullanılır.

Sunduğumuz özel enstrümanlara birkaç örnek:

MODEL Instrument type Payload weight capacity Moment sensitivity Weight sensitivity
WCG-70 Dual axis, high accuracy 70 lb 0.05 lb-in 0.01 lb
WCG-500 Dual axis, high accuracy 500 lb 0.5 lb-in 0.5 lb
WCG-904 Dual axis, very high accuracy 35 lb 0.0005 lb-in 0.001 lb
SE9601 Single axis for dedicated application 200 lb 2 lb-in 0.1 lb

NOT: Alternatif ağırlık kapasiteleri ve doğrulukları mevcuttur. Özel arayüzler de mevcuttur. NIST izlenebilir kalibrasyon donanımı tüm cihazlarımıza dahildir.

PDF İndir

Benzer Ürünler