Fikstür ve Aksesuarlar

Uzay Aracı Pozisyoneri

Uzay Aracı Pozisyoner: Dönmeden Bir Uzay Aracının Tüm Kütle Özelliklerini Belirlemek İçin Yeni Bir Fikstür Uzay aracı montaj ve zemin testi sırasında sık sık hareket ettirilir ve yeniden yönlendirilir ve her hareketle fiziksel hasar riski ortaya çıkar. Kütle özellikleri testi sırasında, bir uzay aracı tipik olarak dikey ve yatay olarak yönlendirilecek ve aynı zamanda üç eksen hakkında eylemsizlik momenti elde etmek için yatay olarak yuvarlanacaktır. Atalet ürününün belirlenmesi gerektiğinde, uzay aracı gerekli tüm atalet ölçümlerini elde etmek için ek ara açılara yönlendirilir.

Uzay aracını bir kütle özellikleri ölçüm cihazında güvenli bir şekilde desteklemek ve uzay aracını otomatik olarak konumlandırmak için yeni bir Uzay Aracı Konumlandırıcı geliştirilmiştir. Bu yeni sabitleme ve ölçüm sisteminin, uzay aracı kütle özelliklerinin ölçümü sırasında daha önce gerekli olan işleme adımlarını ortadan kaldırarak riski en aza indirdiği kanıtlanmıştır.

Kütle özellikleri ölçümü, uzay aracını yatay bir konuma yatırmayı ve uzay aracını L şeklinde bir armatüre monte etmek için bu yönde kaldırmayı gerektiren çevresel testlerden biridir (termal vakum testleri ve RF testleri ile).

Kütle özellikleri için, uzay aracını yatay bir yöne yatırmak, ağırlık merkezi yüksekliğini ve iki yanal ataleti doğrudan ölçmenin tek yoluydu. L şeklindeki bir fikstürün arayüz plakasının dönmesi, atalet momentinin çeşitli açılardan ölçülmesine ve bir atalet ürününün hesaplanmasına da izin verir.

Her uzay aracı kullanımı zor bir iştir; ve yatay konumda olduğu zaman çok daha fazlası. Bazı uzay aracı üreticileri, bir vinç ile yatay uzay aracını almak için yerleşik toplama noktalarına sahiptir, ancak çoğu üretici uzay aracını sadece kelepçe bantlarından alabilir. Uzay aracını bu uçakla almak karmaşık bir iştir. Uzay aracını yatay tutmak için hareketli bir kaldırma noktasına sahip ters L şeklinde bir armatür kullanılmalıdır. Uzay aracını başka bir cihaza eşleştirmek, iki yüzey arasında mutlak paralellik gerektirir ve elde edilmesi çok zordur. Her elleçleme önemli ölçüde zaman alır ve ciddi hasar riski sunar.

L-şekilli fikstürün bir devirme arabası üzerine monte edilmesinden ve L-fikstürünün uzay aracıyla montaj düzleminin yatay bir düzlemde olması için 90 derece döndürülmesinden oluşan başka bir teknik mevcuttur. Daha sonra uzay aracı dikey bir pozisyonda alınır ve L fikstürüne çiftleştirilir. Devirme arabası, kombine L fikstürünü ve uzay aracını 90 derece döndürür, böylece uzay aracı artık yatay olur. L fikstürü ve uzay aracının kombinasyonu şimdi toplanmalı ve kütle özellikleri cihazına yerleştirilmelidir. Bu, iki dezavantaj sunan ters L şeklinde bir fikstürle tekrar yapılır:

Tüm yük dirseklidir, böylece ters L fikstürü makaslamada çalışır. Strese dayanacak kadar ağır olmalıdır.
Yataylığı ayarlamak zordur. Sistem kaldırılmalı ve yatay değilse tekrar kaldırılmalıdır, kaldırma noktası ayarlanmalıdır (not: kaldırma noktası o noktada yerden 30 feet yukarıda olabilir) ve sistem kaldırılmalıdır. tekrar… Seviye iyi olana kadar bunu tekrarlayın.
Ters L'nin takılması ve çıkarılması sorunludur. Kaldırma noktası, ters L, kaldırıldığında uzay aracıyla çarpışmayacak şekilde yeniden konumlandırılmalıdır.
Bir uzay aracını otomatik olarak gerekli çeşitli pozisyonlara manevra edebilecek bir cihaz olsaydı ne olurdu? Uzay aracı sadece yüklemek ve boşaltmak için kullanılır. Eğilme ve çeşitli tutumlara dönme otomatik olarak ele alınacaktır.

 

PDF İndir

Benzer Ürünler